prawo i pomoc prawna
0 3 min 12 miesięcy

Co oznacza separacja i kiedy sąd może ją orzec? Czy separacja stanowi dobrą alternatywę dla rozwodu, jeśli nastąpił zupełny rozłam pożycia małżeńskiego? Dowiedz się więcej już teraz. Pamiętaj, że w praktyce występuje zjawisko separacji faktycznej oraz prawnej, ale tylko ta druga jest formalnie uznawana jako obowiązująca.

Czym jest separacja?

Jeśli małżonkowie zdecydowali o rozłamie małżeństwa, a ich pożycie nie układa się, zanim wystąpią do sądu, możliwe staje się uznanie pomiędzy nimi separacji. Separacja faktyczna występuje wtedy, kiedy małżonkowie rzeczywiście prowadzą już samodzielne życie, nie mieszkają ze sobą, zaś separacja prawna jest orzekana przez sąd.

Jak potwierdza adwokat w Częstochowie, separacja sprawdza się dobrze przed rozwodem, aby dać małżonkom czas na podjęcie ostatecznej decyzji o rozwodzie. Sędzia może orzec o separacji również wtedy, kiedy widzi szansę na poprawę sytuacji małżeństwa i nie chce zgodzić się od razu na rozwód.

Jakie są skutki orzeczonej separacji prawnej?

Separacja orzeczona przez sąd wiąże się z określonymi skutkami. Przede wszystkim:

  • pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa,
  • małżonkowie nie dziedziczą po sobie, zgodnie z dziedziczeniem ustawowym.

Wzmianka o separacji zostaje naniesiona w akcie małżeństwa.

Co ważne, o ile po rozwodzie można kolejny raz wziąć ślub cywilny, tak w trakcie separacji nie jest to możliwe.

Ile trwa separacja?

Sąd, który orzeka separację, nie wyznacza terminu jej trwania. Separacja jest więc bezterminowa. Separację kończy rozwód w Częstochowie albo dojście do porozumienia małżonków i odpowiedni wniosek o chęci jej zakończenia. Warto dodać, że rozwód po separacji przebiega znacznie szybciej i łatwiej, ponieważ sąd ma dowód na to, że małżonkowie nie są w stanie prowadzić wspólnego, dalszego pożycia, pomimo podjętych prób.

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl

Dodaj komentarz