wymaz z pochwy
0 4 min 2 lata

Wymaz  to nieinwazyjne badanie diagnostyczne. Wymaz z pochwy wykonuje się zarówno w ramach profilaktyki, np. badanie cytologiczne w ramach profilaktyki raka szyjki macicy, jak również jako ustalenie przyczyny dolegliwości, w celu ustalenia odpowiedniego postępowania. Najbardziej powszechny jest wymaz z pochwy ukierunkowany na poszukiwanie patogenów, takich jak – bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki. Dzięki wykonaniu diagnostyki mikrobioty z wymazu z pochwy, możliwe jest dobranie skutecznej terapii.

Mniej powszechnym, ale równie przydatnym jest badanie sprawdzające stan mikrobioty (mikroflory) ochronnej pochwy. To ona jest bowiem kluczowa dla utrzymania zdrowia. Jej zaburzenia mogą występować wcześniej niż objawy infekcji i predysponują do rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych pochwy.

Wymaz – wskazania do wykonania diagnostyki mikrobioty pochwy:

  • częste i/lub nawracające infekcje pochwy, układu moczowego,
  • profilaktyczna ocena mikroflory pochwy,
  • przygotowanie do ciąży,
  • zapewnienie optymalnego składu środowiska pochwy matki dla rozwijającego i rodzącego się dziecka („programowanie zdrowia” dziecka),
  • problemy z zajściem w ciążę, niepłodność
  • poronienia,
  • przygotowanie do in vitro,
  • identyfikacja przyczyny infekcji noworodka,
  • zmiana partnera seksualnego,
  • osoby HIV (+).

Wymaz z pochwy (Poznań) – przygotowanie do ciąży

Wymaz z pochwy jest także ważnym elementem jeśli zastanawiasz się jak przygotować się na ciążę. Badania naukowe wskazują bowiem, że bakterie obecne w pochwie w okresie poczęcia, mogą zaburzać ochronne działanie śluzu i kolonizować endometrium przed rozwojem błon płodowych, a w konsekwencji prowadzić do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych w ciąży.

Wymaz z pochwy Poznań – gdzie najlepiej wykonać?

Jednostką specjalizującą się w diagnostyce mikrobioty pochwy w Poznaniu jest Instytut Mikroeklogii. To placówka medyczna oferująca szeroki zakres badań diagnostycznych z pochwy. Można sprawdzić tu zarówno biocenozę pochwy (stopień czystości pochwy), jak również obecność w hodowli mikrobiologicznej grzybów z rodzaju Candida, bakterii potencjalnie chorobotwórczych, takich jak: paciorkowiec beta-hemolizujący gr. B (Streptococcus gr. B – agalactiae), Gardnerella vaginalis, bakterie beztlenowe. Laboratorium Instytutu Mikroekologii oferuje również genetyczne (molekularne) sprawdzenie obecności patogenów najczęściej przekazywanych drogą płciową, w tym trudnohodowlanych i niehodowlanych, takich jak: Neisseria gonorrhoeae – dwoinka rzeżączki (rzeżączka), Chlamydia trachomatis (chlamydioza), Mycoplasma spp., Ureaplasma spp., Haemophilus ducreyi – pałeczka wrzodu miękkiego, Treponema pallidum – krętek blady (kiła), Herpes Simplex Virus 1 i 2 – wirus opryszczki pospolitej (wargowa), Trichomonas vaginalis – rzęsistek pochwowy (rzęsistkowica). Tutaj możliwe jest także wykonanie badania w ramach profilaktyki raka szyjki macicy, które zwiększa czułość cytologii  na poziomie bliskim 100%. Badanie to polega na identyfikacji molekularnej 30 typów wirusa brodawczaka ludzkiego – Human Papilloma Virus (HPV) – nisko- i wysokoonkogennych. Badanie to jest dedykowane dla wszystkich zdrowych kobiet między 30 a 65 r.ż. standardowo co 5 lat, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Wymaz z pochwy (Poznań) do badań w Instytucie Mikroekologii pobiera połozna (Poznań) prywatnie. Koszt pobrania wymazu z pochwy i/lub kanału szyjki macicy wraz z konsultacją, którą zapewnia prywatna połozna (Poznań) to 80 zł.

Dodaj komentarz