przewoz-pasazerow
0 3 min 3 lata

Nie każdy z nas wsiadając do autobusu zdaje sobie sprawę, iż kierowca, który go obsługuje musi zachowywać się zgodnie z jasno wytyczonymi warunkami przewozu pasażerów. Te mają przede wszystkim wpływać na bezpieczeństwo podróżnych a dopiero w dalszej kolejności na komfort jazdy.

Przede wszystkim warunki przewozu pasażerów jasno określają liczbę osób, które jednocześnie mogą korzystać z tego rodzaju transportu. W komunikacji miejskiej są to jasno wytyczone miejsca siedzące oraz miejsca dla pasażerów odbywających podróż w pozycji stojącej. Patrząc na autobusy przemierzające trasy dalekobieżne nie dopuszcza się, by pasażerowie stali, każdy z nich musi mieć miejsce siedzące.

To nie wszystko bowiem najważniejszy jest stan techniczny pojazdów. Oprócz tego, iż autobus musi posiadać ważny przegląd techniczny to obowiązkiem jego kierowcy jest sprawdzenie podstawowych czynników, które służą bezpieczeństwu jazdy. Mowa tutaj o układzie kierowniczym  hamulcowym, kierowca musi sprawdzić też oświetlenie, wycieraczki do autobusów czy płyny. To podstawa, bez której żadna podróż nie może się odbyć.

Pamiętajmy również, że to sam kierowca musi posiadać pewne kompetencje, by móc bezpiecznie przewozić pasażerów. Nie wystarczy jedynie odpowiednie prawo jazdy, coraz więcej firm przewozowych wymaga również dostarczenie pozytywnie przebytych testów psychofizycznych. Ważne są również cechy osobowości – dobry kierowca będzie czuł ogromną odpowiedzialność, jaka wiąże się z przewozem jednocześnie nawet kilkudziesięciu osób. Zawsze musi być opanowany, zawsze spostrzegawczy i aktywny na tyle, by błyskawicznie reagować na sytuację powstałą na drodze. Bez wątpienia dla kierowcy autobusu jego praca musi być jednocześnie pasją, liczy się też sprawność fizyczna, bo podróż niejednokrotnie trwa co najmniej kilka godzin.

Dodaj komentarz