badanie mri
0 3 min 2 lata

Rezonans magnetyczny est potężnym narzędziem do badań przesiewowych i diagnostyki. Wielu uważa, że jest to najlepszy sposób na wykrycie chorób w ich najwcześniejszym, najłatwiejszym do leczenia stadium, również jeśli chodzi o rezonans magnetyczny kręgosłupa. Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Dlaczego nie trzeba się bać rezonansu magnetycznego kręgosłupa?

Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga promieniowania, a używany dzisiaj w klinikach i gabinetach najnowocześniejszy sprzęt zapewnia wygodniejsze obrazowanie.

 

Dlaczego rezonans kręgosłupa ma większy sens niż inne metody badań?

  • daje bardzo wyraźne zdjęcia kręgosłupa,
  • potrafi wykryć nawet delikatne uszkodzenia kręgosłupa i stawów u pacjentów z przepukliną krążków międzykręgowych i zapaleniem stawów,
  • wysoka rozdzielczość pomaga w wykrywaniu subtelnych urazów więzadeł i kości, co jest cenne w medycynie sportowej.

Jak widać rezonans kręgosłupa nie z przypadku jest zdaniem wielu medyków jednym z najbardziej pomocnych badań XXI wieku.

Jak powinieneś przygotować się na rezonans kręgosłupa?

Przede wszystkim przyjmuj wszystkie przepisane leki zgodnie z zaleceniami. Poinformuj lekarza, jeśli jesteś w ciąży, możesz być w ciąży lub miałeś niedawno operację. Poinformuj również, jeśli masz metal w swoim ciele. Twój technolog może poprosić Cię o usunięcie wszelkich metalowych przedmiotów, które są niebezpieczne gdy znajdą się w pobliżu magnesu, a ten stanowi nieodzowny element badania, nawet jeśli chodzi o nowoczesny rezonans magnetyczny. Załóż wygodne ubrania bez metalowych zamków lub guzików, w tym bieliznę niezawierającą metalu.

Zwykle też kadra medyczna zapisując Cię na rezonans równocześnie też poprosi o przybycie 15 minut przed wizytą. Chodzi o to, by mieć wystarczająco dużo czasu na zameldowanie się w recepcji, celem załatwienia wszystkich niezbędnych formalności. Dlatego też zabierz ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i swoją kartę zdrowia. Jeśli rezonans jest wykonywany u osoby nieletniej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzic przebywał podczas badania w tym samym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz