frez ślimakowy modułowy
0 3 min 2 lata

Dłutaki są używane w różnych formach od dawna. Jednak pomimo tego, czy chodzi o dłutaki do kół zębatych czy wiele innych typów, podstawowe zastosowanie pozostaje takie samo. Spójrzmy więc na ten rodzaj narzędzi nieco bliżej.

Dłutaki a koła zębate

Dłutaki są kluczowymi komponentami w wielu warsztatach i zestawach narzędziowych i są najczęściej używane w zastosowaniach zarówno przez profesjonalistów, jak i hobbystów. W jaki sposób dłutaki wpływają na to jak produkowane są koła zębate? Na początku warto zaznaczyć, że w zmieniającym się krajobrazie produkcji kół zębatych wybór najbardziej wydajnej i dokładnej metody obróbki oraz narzędzi do kół zębatych ma kluczowe znaczenie. Procesy komponentów i produkcji oraz wielkość partii decydują o wyborze metody wytwarzania narzędzi i kół zębatych i na podstawie tych analiz okazuje się, że dłutaki do wielowypustów są niemalże bezkonkurencyjne.

Obróbka kół zębatych wykonywana jest w fazie miękkiej, gdzie wyzwaniem jest często uzyskanie wąskich tolerancji wymiarowych. Staranne przygotowanie do etapu hartowania skutkuje stosunkowo prostą operacją toczenia twardych części, po której następuje obróbka na twardo kół zębatych, w której właśnie biorą udział dłutaki do produkcji kół zębatych. W toczeniu twardych materiałów niezbędna jest przewidywalna obróbka i dobre wykończenie powierzchni – wszystko to należy połączyć z opłacalnością.

Kiedy wprowadza się zmiany do produkcji kół zębatych?

Proces obróbki kół zębatych ulec może zasadniczej zmianie ze względu na takie czynniki jak:

  • mobilność,
  • nowy projekt przekładni,
  • potrzeba jednoczesnej elastyczności i produktywności.

Coraz częściej producenci skupiają się na odejściu od zwykłych konwencjonalnych obrabiarek do kół zębatych, a zamiast tego normą stanie się wielozadaniowa obróbka elementów kół zębatych/wypustów. W centrum uwagi znajdzie się nowoczesna technika, która zastąpi w pewnym stopniu kształtowanie, przeciąganie i walcowanie wielowypustów wraz z frezowaniem – co warto uwzględnić również w swoim zakładzie.

Dodaj komentarz